RŮZNÉ

MODERNÍ ČASOMÍRA FIRMY LYNX.

Je všeobecně známou skutečností, že na stadionech atletických oddílů, které delší dobu využívají dobrodiní časoměrného zařízení, jehož součástí je cílová kamera, upadá kvalita tzv. „ručního měření“ docílených časů. Nelze se ani divit. Markantní je to zejména u sprintů. Pokud je při závodech využívána cílová kamera, která je jištěna ručními časoměřiči, je velice snadné porovnat výsledky v určení pořadí závodníků a jimi docílených časů tak, jak to viděla kamera, s tím jak to viděli časoměřiči v cíli. Jen zřídkakdy se setkáte s časoměřičem, který dlouhodobě má své náměry v relaci s cílovou kamerou. Proto, pokud je stadion vybaven perfektní časomírou, která je po všech stránkách jištěna, je přítomnost ručních časoměřičů a pořaďářů na ploše stadionu nebo haly při slušnějších závodech prakticky zbytečná. Vrchník běhů a 2 rozhodčí u cílové čáry pak bohatě zvládnou plnit stanovené úkoly (např. zvonění do posledního kola apod.)

Na nííže uvedeném obrázku je možné spatřit schema systému, který používá zavedená firma z USA, kde podobných systémů od této firmy fungovalo údajně asi 1700 !

Zobrazený systém je certifikovaný IAAF a jedná se o tak zvaný balíček „CHAMPIONSHIP“. Obsahuje dvě cílové kamery. To dává možnost velmi rychlého a jednoznačného vyhodnocení výsledků, protože dává jistotu v možnosti pozorování velmi těsných doběhů z obou stran. Tento komplexní systém je založen na komponentech balíčku Competetion Elite. K balíčku se totiž ještě přidává druhá černobílá kamera EthernetLynx 2000 (ta první je přirozeně barevná).Systém také zahrnuje polohovač pro jemné nastavení kamery a může být tak pomocí sofware firmy Lynx automaticky nastaven na cílovou čáru. Nadto obsahuje rádiový přenos startu RadioLynx podle pravidel IAAF a ultrazvukový větroměr certifikovaný IAAF – vše je kompatibilní se softwre FinishLynx.

 

Takto to vidí vedoucí rozhodčí cílové kamery a technik cílové kamery při těsných dobězích a může být vzdálen se svým pracovištěm až dokonce 2000 m od kamery. Taková vzdálenost není přirozeně při atletice využívána. Třeba při automobilových závodech je to někdy nutné.

Záložní kamera EthertLynx 2000 obsahuje objektiv se zoomem s motorovým pohonem a polohovačem s jednou základnou, na které je namontována kamera. Jednoduchým kliknutím na klávesnici počítače, který je vybaven software FinishLynx 32, může obsluha řídit funkce objektivu. Zaostření jako pomůcka pro nastavení kamery a automatickou regulaci objektivu v reakci na měnící se světelné podmínky, představují pokrok v digitálním měření časů. Důležitý je polohovač, který umožňuje přesné a pohodlné nastavení kamery ve třech různých osách přes software FinishLynx..